Skip to Main Content
District Home
Sign In
Search Our Site
District
Home
About
"
Related Organizations
Website Accessibility
Staff Newsletter
About Us
Governance
Administration
Office & Program Locations
Staff Directory
Membership
SWWC Contracts
Human Resources
Programs/Services
"
Alternative Learning Centers (ALCs)
Alternative Teacher Prep Program
Assistive Technology
Audiology
Behavioral Health Services
Camp Aspire
Career & Technical Education (Carl Perkins)
Cooperative Purchasing
COVID-19 Resources
Cybersecurity
Data Privacy Program
E-Rate Services
Educational Learning Centers (ELCs)
EvalEase
Facility Management
Health & Safety
Instructional Coaching/New Teacher Center
Insurance
Interpreter/Translator
ITV Courses
Knowledge Bowl
Live Well (Wellness)
Low Incidence Disabilities
LYFT Career Pathways
MASA Region 3 / Superintendents
Mental Health Services
MNTAAB
Moodle PLCs
PBIS
Project Discovery
Project SEARCH
Public Sector Solutions
Regional Management Information Center (RMIC)
Regional Structured Literacy Services
School Crisis Response Team (SCRT)
School Health Services
Southwest Prairie Regional Center of Excellence
Special Education
Special Education Documents
Special Education Parent Advisory Council (SEAC)
Special Education Teacher Pipeline Grant Program
STARRS Online Academy
Student Enrichment (Conferences/Competitions)
Synergy and Leadership Exchange
Teacher Relicensure
Teaching & Learning
Technology
Technology Integration
The READY Clinic
Third Party Billing
Wide Area Network
Math & Reading Intervention and Data Services
School Improvement
Student Loan Relief
Translator/Interpreter
Foundation
"
SWWC Foundation
News
"
Current Newsletters & Publications
News & Notes
Archived Newsletters & Annual Reports
Facilities Updates
Careers
"
Careers
Professional Development
"
Professional Development
Employee Portal
"
Employee Portal
Calendar
District
SWWC Service Cooperative
Education & Administrative Resources
Search
Submit Search
Translate
Sign In
SWWC Service Cooperative
WEM Outstanding Educator Awards Program
WEM Outstanding Educator Awards Program
Learn more and nominate an educator by
visiting the official WEM webpage
.
Educators listed on this page are winners from the SWWC region.
2019 Award Winner
Statewide Winner
Matt Lundeen, Redwood Area Schools
2017 Award Winner
Statewide Winner
Karla Beck, St. James
2016 Award Winner
Statewide Winner
Rebekah Haddad, Glencoe-Silver Lake
2014 Award Winners
Regional Winners
Sandy Carpenter, Marshall
Robert Fink, Springfield
Michael Sundblad, Glencoe-Silver Lake
2013 Award Winners
Statewide Winners
Marty Brandl, Marshall
Amanda Meyer, Springfield
2011 Award Winners
Statewide Winner
Thomas Appel, Mountain Lake
Regional Winners
Patrick Hiltner, Glencoe-Silver Lake
Rick Purrington, Marshall
2010 Award Winners
Statewide Winner
Nate Henry, Pipestone Area
Regional Winners
Tom Appel, Mountain Lake
Susan O-Neill, GFW
Rick Purrington, Marshall
2009 Award Winners
Statewide Winners
Adeline Miller, Tracy
Mark Schleisman, Murray County Central
Regional Winner
Donna Day Beck, SWWC
2008 Award Winners
Statewide Winners
Kathleen Stalnaker, MACCRAY
Jeff Voss, JCC
Regional Winners
Lori Galles, Hutchinson
Laurie Kallhoff, Canby
Mark Schleisman, Murray County Central
2007 Award Winners
Statewide Winner
Laura Bidne, JCC
Regional Winners
Lori Galles, Hutchinson
Patrick Hiltner, Glencoe-Silver Lake
2006 Award Winners
Statewide Winner
Monica Villars, Willmar
Regional Winners
Lori Galles, Hutchinson
Marles Lange, Windom
2005 Award Winners
Statewide Winner
Vicky Harris, Glencoe-Silver Lake
Regional Winners
Holly Knudson, Marshall
Marles Lange, Windom
2004 Award Winners
Statewide Winners
Angela (Judd) Johnson, Hutchinson
Bonnie Spohn Schmalze, Eden Valley-Watkins
2003 Award Winner
Statewide Winner
Debi Pack, Marshall
1999 Award Winners
Statewide Winners
Shirley Harrison, Luverne
Cheryl Retrum, MACCRAY
CLOSE
CLOSE